5 koření pro lepší hubnutí

31.01.2018

Skořice je oblíbené koření, které používáme do jablečných závinů, ovesných kaší nebo perníků. Obsahuje antioxidanty polyfenoly, které zlepšují citlivost na inzulín, tzn. že pomáhají spalovat glukózu, místo tvorby tuku. Zároveň nám pomáhá pročišťovat střeva, snižovat cholesterol a pokud k pravidelné konzumaci skořice také cvičíte, pomůže vám skořice lépe spalovat tuky.

Kurkuma je indické koření, které obsahuje spoustu antioxidantů, které pomáhají očistit organismus. Kurkuma má prokazatelné antibakteriální a antivirové účinky, navíc zvyšuje produkci trávicích šťáv, díky čemuž nám pomáhá nejen při trávení, ale i při nadýmání. Zároveň je známo, že kurkumin obsažený v jídle brání růstu tukových buněk při trávení.

Hořčičné semínko nám pomáhá urychlovat metabolismus a snižovat cholesterol v krvi. Hořčičné semínko najdeme nejčastěji ve formě kremžské nebo plnotučné hořčice. Pro jeho výraznou, ostrou chuť ho často používám do různých zálivek na saláty nebo při marinování masa.  

Kajenský pepř se vyrábí z velmi ostrých chilli papriček. Mimo to, že pomáhá v boji s obezitou, je také výborným antioxidantem a pomáhá posilovat imunitu. Kajenský pepř je stejně jako zázvor nebo chilli papričky termogenní látka, což znamená, že v těle vytváří teplo a aby se organismus zahřál, musí spálit tuky, díky tomu pomáhá redukovat tukovou tkáň a snižuje úroveň tuku v krvi.

Zázvor zná mnoho z nás především ve formě čaje při léčbě chřipky, nachlazení nebo jako prevenci. Zázvor se ale dá používat i jako koření do polévek nebo omáček, čímž dodá jídlu pálivou, ostrou chuť. Právě pálivá chuť zapříčiňuje zahřátí organismu, což pozitivně působí na trávení a spalování kalorií. Zároveň je prokázáno, že podporuje krevní oběh a snižuji hladinu cholesterolu v krvi. Nejúčinnější je samozřejmě použít zázvor čerstvý. Potřebujete inspiraci?Inspiraci na recepty se zázvorem získáte například v e-booku 100+1 receptů ke štíhlejší postavě, ať už máte chuť spíše na polévku, hovězí guláš, pikantní krůtí směs, smoothie nebo zázvorovou limonádu, určitě si najdete recept, který bude vyhovovat právě Vám. 

Určitě znáte známé - všeho moc škodí. U koření to platí zrovna tak. Zázvor se například nedoporučuje ve větším množství zejména u těhotných žen, může způsobit podráždění žaludku nebo pálení žáhy.